Fałatówka

Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

Julian Fałat to jeden z najsłynniejszych polskich akwarelistów. Przez niemal 10 lat nadworny malarz cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie (został nim w miejsce Jana Matejki) i autor reform, dzięki którym Szkołę przemianowano na Akademię Sztuk Pięknych. Do Bystrej przyjechał z Krakowa, żeby podreperować zdrowie w tutejszym uzdrowisku. Miejscowość i okolice tak mu się spodobały, że kupił tu dom i osiadł już na stałe.

Zwiedzający mogą zobaczyć tę malowniczo położoną willę, w której Fałat mieszkał blisko 20 lat. Zbiory podzielono na dwie części. Jedna dotyczy twórczości artysty – jego dorobku malarskiego i kolekcjonerskiego – a druga ma charakter biograficzno-historyczny. Pierwsza pozwala poznać prace malarskie Fałata – obrazy olejne, kompozycje akwarelowe czy litograficzne – a także eksponaty świadczące o kolekcjonerskiej pasji malarza – rzeźby i grafiki. Wszystko w oprawie autentycznych mebli, sztalug, przyborów do malowania, których używał Fałat. Druga część to spuścizna po malarzu – pamiątki osobiste, świadectwa, dokumenty, archiwalne fotografie, fragmenty pamiętników.

Willa otoczona jest ogrodem, w którym cyklicznie odbywają się plenery malarskie upamiętniające rocznicę urodzin malarza.

Fałatówka
Bystra, ul. Juliana Fałata 34
Dom w którym żył Julian Fałat cz.1
Zwiedzaj wirtualnie
Julian FałatAutoportret (1910) akwarela
Julian FałatPejzaż zimowy z Bystrej
Julian FałatKrakowianki przed lustrem (1903)
Julian FałatOsiek zimą
Julian FałatWeranda w Bystrej
WystawaMalarz i kolekcjoner
WystawaMalarz i kolekcjoner
WystawaZ paletą przez życie