Muzeum Miedzi w Legnicy
Jesteśmy w jednym z czterech na świecie specjalistycznych muzeów gromadzących zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi. Znajdziemy tu minerały, artefakty związane z techniką górnictwa i hutnictwa, również bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych i artystycznych. Muzeum kolekcjonuje ponadto zabytki dokumentujące historię Legnicy i regionu od pradziejów po współczesność. Proponuje dwie wystawy stałe.
Wystawa „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” jest opowieścią o fenomenie miedzi, ludziach, którzy wpisali się w jej historię, o sposobach jej wykorzystania. Przedstawia właściwości miedzi, technologię produkcji oraz dziedziny, w których pozostaje niezastąpiona. Prezentowane są tu minerały miedzi z całego świata, sprzęty używane w górnictwie i hutnictwie, także zabytki archeologiczne. Obok rękodzieła i różnorodnych przedmiotów użytkowych, czasem wręcz zaskakujących, na wystawie znajdziemy bogaty zbiór dzieł sztuki (miedzioryty, malarstwo na miedzi, rzeźba brązowa, emalie, polskie złotnictwo współczesne). Tradycyjną ekspozycję uzupełnia film edukacyjny, a także mulitmedia, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się do wirtualnej kopalni.
Wystawa „Akademia Rycerska. Dzieje gmachu i instytucji” przedstawia historię elitarnej szkoły i opowiada o losach cennego zabytku architektury barokowej na Dolnym Śląsku. Uczelnia, proklamowana w 1708 roku przez cesarza Józefa I Habsburga, kształciła młodzież szlachecką z państw niemieckich, ale wśród jej studentów wymienić można też słynnych Polaków: Lubomirskich, Zamoyskich, Ossolińskich. Monumentalny gmach, którego właścicielami byli Austriacy, Niemcy, Rosjanie i Polacy, to znakomite miejscem, by poznać nie tylko historię akademii, ale i burzliwe dzieje Europy. Na wystawie jest prezentowana ikonografia, portrety studentów i dzieła osób związanych ze szkołą, także dokumenty oraz przedmioty kultury materialnej ówczesnych czasów.